programul liturgic in perioada urmatoare Tours si Chateaurouxaau

adresele : Tours:

12, rue du Général Meusnier 37000-Tours

Chateauroux:

biserica Sainte Thérèse

7, rue de Bourgogne

36000 Chateauroux

In fiecare seara acatist si vecernie de la 20:00;  programul nu are o limita precisa, in functie de cererile de spovedaniile din ce in ce mai numeroase si convorbirile catehetice)

Sambetele si Duminicile la Tours : sambata la 20:00;

duminica la 10:30 sfanta liturghie (urmate de o gustare romaneasca facuta de parohienii care isi permit daca pot sau nu)

25 si 26 iunie 2016

iulie  din 9-10, 23-24 

Sarbatorile de peste saptamana se tin in zilele cu pricina: vezi calendarul ortodox( daca nu sunt prezent din motive binecuvantate, va voi anunta sau va rog sa ma sunatyi sa ma intrebati)

 

CHATEAUROUX :

aceleasi conditii de slujire si cu programul urmator:

2-3 iulie

16-17 iulie

30-31 iulie

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu, in ambele parohii voi incerca , la fel ca in toti acesti 12 ani sa slujesc fara pauza ( concediu) in AUGUST!!!

 

 

Pentru alte servicii religioase, acestea sunt acceptate doar daca familiile sau persoanele in cauza se angajeaza inaitea lui Dumnezeu sa participe activ la viata parohiei, in cazul in care pana acum nu au facut-o. Participarea nu poate fi admisa doar financiar ( pentru cei care aduc din putinul lor darul propriu  si la sfantul Altar ,pentru buna-oranduire a slujbelor: untedemn, tamaie, carbune, bani, sau orice alt fel de sprijin fizic( curatenie, etc)  sau material. ci si cu prezenta, pentru ca facem comenzi via internet de rugaciuni lui Dumnezeu si copiii nu ii botezam doar pentru ca  „ca asa e datina la noi” ( cum ni se spune de obicei)……Nasii trebuie sa fie ortodocsi si daca sunt din alte parohii sa aduca certificat sau o hartie scrisa si stampilata de la preotul de unde vin ca sa confirme ca sunt ortodocsi sau este ortodox! Nu se admit nasi catolici, decat la modul onorific, fiind acceptati la slujba!

Cu aceasta ocazie, rog pe cei care nu au primit certificatul de botez pe loc,  din motive de lipsuri materiale sau altele,  sa ceara ! tel 0659461976 sau mail  perenectaire@yahoo.fr

sau fb Nectaire Mocanu ( dar mai intai va rog sa va prezentati , daca nu ne cunoastem, pentru ca am avut si avem tot felul de cereri, cel putin dubioase…

Din pacate contabilitatea acestora a disparut, ea fiind furata din actele parohiei! nu spunem numele din principii  crestine!

Membrii din consiliu care nu participa sau nu isi manifesta concret participarea la viata adminnstrativa a parohiei, sunt exclusi din oficiu dupa 40 de zile, pentru o perioada nedeterminata. Astfel, nu va mai suferii intreaga parohie din cauza aceasta .

Cei care fac reclamatii, sunt rugati sa o faca direct la secretariat@mitropolia.eu, dupa ce nu am gasit o solutie comuna sau chiar direct.

Imi cer scuze cu aceasta ocazie de intarzierile din anumite zile, insa duc singur in spate totul. Multumesc celor care au avut si au inima deschisa si vin si ma ajuta cand si cum pot. Pe plan financiar nu sunt preturi nici la slujbe, nici  macar la lumanari; bunul simt al fiecaruia va calcula acest lucru.

FIE CA DUMNEZEU SI MAICA DOMNULUI IMPREUNA CU TOTI SFINTII SA NE DARUIASCA PACE, SANATATE SI MANTUIRE TUTUROR!

cu dor si dragoste in Hristos,

al votru slujitor si frate mai mic

nectarie

 

 

 

Comentariile sunt închise pentru programul liturgic in perioada urmatoare Tours si Chateaurouxaau

Filed under Uncategorized

Comments are closed.